2011. július 22., péntek

A célkitűzés pszichológiája

A mai cikk - mégha nagyon tudományosnak is akar tűnni - igazi gyakorlatias okból íródik: egyre többször érzem úgy, hogy nem látom a fától az erdőt!

Köztudott, hogy egyesek sikeresebbek céljaik elérésében, mint mások. Bár számolhatunk a szerencse-faktorral és a családi háttér-támogatással, mi a legszignifikánsabb különbség abban, hogy elérünk-e valamit vagy sem?
Öt időszerű ötlet segíteni céljai elérését:
Ez az öt javaslat tudományos megfigyeléseken alapul és bizonyítottan segít.
  1. Írja naplóban, emlékeztetőben vagy bárhová, amit rendszeresen kézbe vesz. Ha nehezen megy a fogalmazás, kezdje a mondatot ezzel: „Amikor a jövő évre gondolok, azt érezném sikernek, ha ….”
  2. A céljai alá, mellé rögzítse azokat a konkrét gyakorlati tennivalókat, amelyeket meg kell tennie. Helyezze időkeretek közé a tervezett tevékenységeit, mikorra, milyen gyakran és így tovább. Például: „napi tíz percet fogok tölteni ezzel vagy azzal a tevékenységgel!” Egyeseknek fontos, hogy rögzítsék: mivel fogják megjutalmazni magukat, ha teljesítették a maguk elé tűzött elvárásaikat.  
  3. Beszéljen másoknak a céljairól. Ez segít az elkötelezettség fenntartásban és még némi támogatásban is reménykedhetünk. Ha Ön is olyan makacs, mint én, és a többiek szerint, amit kitűzött, azt lehetetlen elérni ez egy kitűnő eszköz lesz a motiváció megőrzésében.
  4. Gyakran gondolkozzon el azon, mi hogyan változnak a dolgok pozitív irányba, ha teljesíti az önmagának szabott feladatait és eléri a céljait. Figyeljen, csak a pozitív oldalra fókuszáljon, hiba, tévedés felejtve!
  5. Végezetül – lehet, hogy ez paradoxnak tűnik, de vegye számba, elemezze: milyen nehézségek legyőzésére kell felkészülnie. Erre azonban csak előnyök számba vétele után kerüljön sor. Ez az apró trükk segít majd optimistán, de kellő megalapozottsággal tekinteni a jövőre és az előzőekkel együtt igazi sikerkovácsként áll az Ön rendelkezésére.
S akkor kezdem gyakorolni, amiről eddig papoltam:
1. lépés: "Amikor az jövő évre gondolok, azt érzem majd sikernek, ha ezek az ötletek közül egyet legalább minden 10 napban közzéteszek!”
2. lépés: Minden szombaton egy órát gondolataim újrarendezésével fogok tölteni!
3. lépés: Ha mindezt sikerül teljesítenem erről feltétlenül számot adok Önnek!
4. lépés: Előnyök (amelyek az eddigiekből származnak): Nem nyaggat a személyi titkárom, hogy mikor adom már le a következő tippemet olvasóim számára és láthatom életre kelni tervem egy-egy újabb darabját. (Nagy-nagy megelégedettséggel!)
5. lépés: A legnagyobbnak tűnt nehézségek lassan egy tévéfilm könnyed epizódját jelentik immár!
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése