A válságokban a vállalkozások egy része általában tönkremegy, míg a másik része növekszik, és felkészül a válságot követő, sokszor robbanásszerű növekedésre. Mit csinálnak válságban a sikeres vállalkozások?
(1) Pozitív gondolkodás
A negatív gondolkodás két okból is rendkívül veszélyes. Az egyik azért, mert kifogásokat és bizonyítékokat keres arra vonatkozóan, hogy miért nem érdemes valamivel foglalkozni, vagy miért nem lehet megcsinálni. A másik ok az, hogy megfertőzi az egész kollektívát, és ezzel lebénítja az egész szervezetet. Ennek egyetlen ellenszere a pozitív, optimista gondolkodás.
De hogyan lehet azt elérni, hogy mindig pozitívan álljunk a dolgokhoz? Az igazat megvallva sehogy, mert mindig vannak és lesznek jobb és rosszabb napjaink is. Mégis van megoldás.
Ennek kulcs az, hogy milyen gyorsan tudjuk az ösztönös negatív reakciónkat pozitív irányba fordítani. Hogyan lehet ezt véghezvinni? Úgy, hogy tudatosan figyelünk rá. Úgy a pozitív, mint a negatív beállítottság is egy-vagy több választásnak, döntésnek az eredménye. A pozitív beállítottságú emberek azonban azért pozitívak, mert másfajta könyvek olvasása mellett döntenek, mert más jellegű műsort hallgatnak a rádión vezetés közben, a pozitív beállítottságú emberek társaságát keresik, és ilyen embereket vesznek fel alkalmazottnak.
(2) Legyen rámenősebb az értékesítésben
Válság idején a vevők meghúzzák a nadrágszíjat, és jobban meggondolják, hogy mennyit költenek. Ez nem, azt jelenti, hogy egyáltalán nem vásárolnak, hanem azt, hogy több munkával jár őket meggyőzni, mint fellendülés idején.
A felmérések azt mutatják, hogy egy vevő átlagosan hétszer mérlegeli a vásárlás mellett és ellen szóló szempontokat, mielőtt a végső döntést meghozza. Ezzel szemben a legtöbb kereskedő legfeljebb egyszer tesz kísérletet a termék eladására, és legfeljebb néhányuk próbálkozik háromszor, mielőtt feladja. Ez még kedvező piaci körülmények között is helytelen gyakorlat, nem beszélve a válságos időkről. Legyen rámenősebb az értékesítésben. Ne csak egyszer kísérelje meg az eladást. Legyen meggyőzőbb és keressen fel több potenciális vevőt.
(3) Növelje marketing költségvetését
A sikeres vállalkozások a marketingre fordított kiadásokat nem költségként, hanem jövedelmet hozó befektetésként kezelik és elemzik. A vállalkozás bevételeinek egy bizonyos részét új potenciális vevőkör elérésére, megszerzésére fordítják. Hogy mekkora részét, azt a vevő összes (ún. teljes életciklusra vonatkozó) vásárlásainak értéke határozza meg. A vevők megszerzésére fordított összeget gazdasági visszaesés esetén ezért növelni kell.
Míg a legtöbb vállalkozás csökkenti a reklámra és a marketingre fordított kiadásait, addig a sikeres cégek továbbra is rendszeres kapcsolatot tartanak a potenciális vevőikkel. Folyamatosan láttatják magukat a piacon, mert bár azt senki sem tudja, hogy ki mikor fog vásárolni, de ha a vásárlás idején nincsenek a potenciális vevők látókörében, akkor elvesztik az értékesítési lehetőségeket.
(4) Könnyítse meg a vásárlást
Meglepő, hogy gazdasági nehézségek idején a vállalkozások mennyire megnehezítik a vásárlást. Szigorítják a hitelezési feltételeket, csökkentik a vevőszolgálat létszámát, visszafogják a törzsvásárlói kedvezményeket. Ilyenkor sokkal kifizetődőbb arra koncentrálni, mivel nyerhetjük meg magunknak potenciális vevőinket: ingyenes kiszállítás, megnövelt garancia, jobb szolgáltatások
(5) Pénzügyi kontrol
A vállalkozók többsége nincs tisztában azzal, hogy a legfontosabb mutatószám a termékre, szolgáltatásokra lebontott profit. Tudja-e, hogy jelenleg mennyit költ? Ilyen költségek mellett lesz-e a vállalkozásának nyeresége? Megengedheti-e ezeket a költségeket?
Ezekben a nehéz időkben érdemes átnézni a kiadásokat és újratárgyalni egyes tételeket: az irodabérletet, a hitelkondíciókat és minden egyéb költségtételt. Gondolja át, számolja ki érdemes-e gyes szállítóknak – megfelelő kedvezmény esetén előre fizetni, vagy éppen fordítva kedvezményt adni, ha előre fizetnek nekünk.
Lehet, hogy a vállalkozás papíron nyereséges, de szenved a pénzhiánytól. A számokat vizsgálva érdemes néhány dolgot megfontolni. Nagyon fontos, hogy csak a vevők kiszolgálását nem veszélyeztető lehető legalacsonyabb, de rugalmasan változtatható készletekkel rendelkezzenek.
Vessen egy pillantást a beszállítói szerződések fizetési kondícióira is. Lehet-e tágítani a fizetési határidőt és kellően kihasználja-e a késői fizetésben rejlő lehetőségeket? Mekkorák a tartozásai és kontroll alatt tudja-e azokat tartani? Tud-e takarékoskodni a bérköltségekkel?
(6) Munkatársak
Most mindennél fontosabb, hogy a legjobb munkatársakat gyűjtse maga köré. Önnek, mint a vállalkozás tulajdonosának és minden alkalmazottjának a lehető legjobban kell gazdálkodnia az idejével, hogy a szükséges feladatokat a leghatékonyabban tudják elvégezni. Ha nem ismerik ennek módszereit, akkor most kedvező áron lehet ilyen jellegű képzéseket igénybe venni.
Ne felejtse, hogy egy szervezet mindig hasonlít a vezetőjére. Ha ön nem tudja megakadályozni, hogy elvonják a figyelmét a kitűzött célról akkor a cég alkalmazottai sem. Mindenekelőtt pedig a vevőszolgálat legyen kitűnő.
(7) Tervezés
A sikeres vállalkozások és vállalkozók rögzítik üzleti céljaikat, stratégiájukat, pénzügyi és marketing terveket készítenek. A tervek nélkülözhetetlen eszközei a célra tartásnak és az előrehaladás ellenőrzésének.
Biztos lehet abban, hogy minden kiváló üzletember fontosnak tartja, hogy legalább egy részletes éves tervvel és egy hároméves üzletfejlesztési tervvel rendelkezzen. Az éves tervet érdemes további jól menedzselhető 90 napos ciklusokra bontani. De még ez sem feltétlen elég, heti feladatterveket is kell készíteni. Képzelje el, mennyivel hatékonyabbá válna a vállalkozása, ha minden alkalmazott világosan értené melyik az a 4-5 legfontosabb feladat, amit az adott héten teljesíteni kell.
(8) Személyes fejlődés
Ön, mint a vállalkozás tulajdonosa, nyugodt lelkiismerettel állna egy esetleges beszámoltatás elé. A legtöbb vállalkozó élvezi a főnök nélküli lét szabadságát, de sokan nem rendelkeznek elegendő önfegyelemmel ahhoz, hogy ne tévesszék szem elől a legfontosabb céljaikat.
Képzelje el, azt a nagyszerű eredményt, amikor a vállalkozása már a saját közreműködése nélkül is eredményesen működik. Ehhez persze hozzáértő segítőkre, ügyvédre, könyvelőre, üzleti tanácsadóra vagy coachra is szüksége lehet, hogy elérje a hőn áhított pénzügyi és személyes függetlenséget.
A legsikeresebb vállalkozások tulajdonosai tisztában vannak képességeik korlátaival és törődnek a saját továbbképzésükkel, hogy biztosan elérjék céljaikat. Az ActionCOACH szolgáltatásai ebben értékes segítséget nyújthatnak.
Ha elkezdi alkalmazni az itt felvázolt elveket, akkor rögtön eredményesebb lesz a versenytársainál. Az első elv minden vállalkozás szempontjából nélkülözhetetlen, a többi a tevékenység sajátosságaitól függően adaptálható.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése