2009. június 23., kedd

Versenyelőny – egy játék, ami milliókat hozhat


A legtöbb üzletember ragaszkodik azokhoz a vezetési módszerekhez, amelyeket akkor sajátított el, amikor elindította a vállalkozását. Ahogy a cég terjeszkedik és egyre több ember dolgozik a sikerért, úgy válnak ezek a technikák egyre inkább alkalmatlanná, s ezért érzi a legtöbb tulajdonos, hogy csak úgy tudja tartani a fejlődést, ha még többet dolgozik, nem ritkán akár 70 órát hetente.
A vállalkozások tulajdonosainak segítségre van szükségük, hogy megszerezhessék azokat a készségeket, amelyek ahhoz kellenek, hogy üzletük folyamatosan sikeres legyen. Az ActionCOACH, amely a világ legnagyobb üzleti coachinggal foglalkozó szervezete, ebben tud segíteni. Ennek szellemében alkotta meg üzleti társasjátékát, a Versenyelőny - (Leverage)-t.
A játék egyszerre szórakoztató és tanulságos, minden korosztály számára tud értékes, új dolgot felmutatni, mindenki tanulhat belőle. Oktatási intézmények, iskolák számára is komolyan ajánlott, hiszen remek lehetőség a tanulóknak, hogy a felkészüljenek a rájuk váró (nem csak a szó alapértelmezéséhez kapcsolható) vállalkozói feladatokra. (Látogasson el például a Denver Business Journal oldalára - http://denver.bizjournals.com/denver/stories/2006/02/06/smallb1.html?jst=pn_pn_lk) -'Leverage': From board game to board room, by Kristin Kunz.)
A Versenyelőny (Leverage) játék célja, hogy a játékos hozzon létre egy olyan vállalkozást, amely rendelkezik a megfelelő szervezeti felépítéssel, a szükséges működőképes rendszerekkel, és a játék végére ez az üzlet váljék önjáróvá, azaz a „tulajdonos” személyes közreműködése nélkül is biztos lábakon álljon. A játék közben el kell tudni adni a terméket/szolgáltatást, maximalizálni kell a bevétel; amit, ha a játékos jól használ fel, vissza tud forgatni a vállalkozásba, megalapozva a jövőbeni fejlődést. A játék során különböző döntéseket kell hozni: például, jutalmazza-e meg a jól teljesítő alkalmazottakat, hogyan követheti a profit növekedését, mikor, mennyit fektessen be az alkalmazottak továbbképzésébe, hogy azok hatékonysága növekedjen.
A játékon keresztül, ami, sokkal összetettebb és több értéket hordoz, mint a hasonló alapokon fekvő Monopoly, a játékosok sok hasznos tanácsot, ötletet, javaslatot kapnak kézhez, amit később valóban fel tudnak majd használni, hogy sikeresebbé, jövedelmezőbbé tegyék vállalkozásaikat.
Immár Magyarországon is elérhető ez a játék: http://www.meetup.com/Cashflow-Leverage-Club-Budapest/
A Leverage-Versenyelőny játék hatékony eszköze a vállalkozásfejlesztésnek. Nemcsak segít kikerülni azokat a csapdákat, amelyekbe a vállalkozások tulajdonosai gyakran belesétálnak; arra is megtanít, hogy hogyan hozható létre egy olyan vállalkozás, ami jól működik és jövedelmező, s melyben a tulajdonosnak nem kell több mint 60 órát dolgoznia hetente. A Versenyelőny- (Leverage) játék több felismeréshez vezet 3 óra alatt, mint néhány üzleti tréning 3 nap alatt.
A Versenyelőny- (Leverage) egy lehetőség: segítség a kis- és középvállalkozásoknak.
A játékot egy ausztrál üzletember, Brad Sugar találta ki, aki korábban tanított Robert T. Kiyosaki honolului képzési központjában, (Robert T. Kiyosaki - Gazdag papa, szegény papa, ill. Cashflow négyszög című könyvek szerzője, a cashflow 101 játék kidolgozója) 1993-ban létrehozta az ActionCOACH-ot, ami mára a világ legnagyobb üzleti coachinggal foglalkozó szervezetévé nőtte ki magát, ami közel 1000 coach-csal működik immár 22 országban.
Az ActionCOACH egyike a leggyorsabban fejlődő franchise hálózatoknak és az elsőszámú üzleti coachinggal foglalkozó szervezet a világon. Az alapító tulajdonos Brad Sugars hamar felismerte, hogy a legtöbb kis- és középvállalkozás tulajdonosának szüksége van új ismeretekre, melyek segítségével folyamatosan menedzselni tudják cégeik hatékony növekedését, támogatni tudják céljaik elérését. Kidolgozott egy olyan átfogó rendszert, módszertant, amely kézre álló és komplex módon támogatja ezeket a vállalkozásokat és alkalmazása drámai eredménynövekedéssel jár. Az ActionCOACH 1997 óta működik franchise rendszerben, és mára 1100-nál több franchise-partnere működik 27 országban szerte a világon.

2009. június 21., vasárnap

Válaszok a válságra – kis- és közepes vállalkozások látószögéből.

Az egyik gazdasági hetilap az elmúlt hetekben egy sorozatban tárta föl a válságra adott válaszokat a társadalom különböző csoportjainak és a gazdasági élet szereplőinek látószögéből. Vártam, hogy a sorozatban külön cikk foglalkozik majd a hazai KKV szektor nehézségeivel, esélyeivel, hiszen nincs aktuálisabb kihívás napjainkban, mint a számtalan túlélésért küzdő kis- és középvállalkozás számára helyzetükben tényleges fordulatot hozni képes megoldások kínálata. Ez - sajnos - azonban elmaradt. Így hát következik az én olvasatom a problémáról és a megoldásról!

A kiutat többek között olyan üzleti környezet megteremtése jelenthetné, amely támogatja a vállalkozást, és a kis- és közepes vállalkozások fejlesztését. Fontos és aktuális a vállalkozói attitűd és innováció fokozása képzésekkel, a humánerőforrás mobilizálása, a kis- és közepes vállalkozások speciális szükségleteire irányuló nagyobb figyelem az innováció területén, az elemzési, értékelési kultúra fejlesztése a leghatékonyabb támogatási formák alkalmazása érdekében.

Ezeket a fejlesztési irányokat minden szakértő hangsúlyozza és a különböző vállalkozásfejlesztési támogatások is ezeket célozzák meg. Nehéz azonban hiteles, széleskörű referenciával rendelkező szolgáltatókat találni, akik képesek ezt érdemben segíteni. Erre a helyzetre kínál érdemi választ az üzleti coaching szolgáltatás kiterjesztése a kis- és közepes vállalkozások vezetői számára, amely immár Magyarországon is elérhető.

A coaching szolgáltatás hazai bevezetése négy területen nyújthat érdemi választ a válság terheire a vállalkozások számára:
(1) Az könnyen belátható, hogy ilyen jellegű támogatás igénybe vétele kifejezetten tudatos vállalkozói döntés, tehát az egyik legfontosabb terület a KKV szektor számára szolgáló szemléletformáló kommunikációs fórumok megteremtése, és ilyen anyagok (CD-k, DVD-k, könyvek és más kiadványok) közérthető, könnyen olvasható formában történő előállítása, forgalmazása. Ebbe az irányba tett elmozdulásként értékelhető például az EU kezdeményezése, az Európai KKV Hét megszervezése.
(2) Egy coach az üzleti környezetének motorja, az üzleti közélet szervezője, klubok, programok, rendezvények a minden napos munkaeszközei. Ebből a szerepértelmezésből fakadóan rendezünk fieszta jellegű programot „Pénzes péntek avagy a vállalkozásfejlesztés éjszakája” címmel, ahol különböző hatékony üzletfejlesztési szolgáltatásokkal ismerkedhetnek meg a vállalkozók játékos formában.
(3) S mindezek mellett, mint zászlóshajó-program az egyéni és csoportos coaching, s erről szeretnék néhány gondolatban szólni.

Ez utóbbi, ami gyökeresen új elemnek számít: Az a tanulási program, - melyet az ActionCOACH coaching programja kínál, - olyan megtérülő beruházás, amely a személyes gazdagodás és az üzleti siker integrációjára alapozódik. Programjaink tervezésében az a cél vezet, hogy a vállalkozóknak abban segítsünk, hogy kevesebb időt töltsenek üzletükben, s fordítsák inkább az idejüket annak fejlesztésére, hogy az tényleg jövedelmezővé váljon, s visszaadja az örömöt a vállalkozásban és a személyes életében egyaránt.

Mentori programjaink, workshopjaink, klubjaink és tréningjeink úgy épülnek fel, hogy ezek révén együtt újrafogalmazhatjuk az üzlet-tulajdonosok cégükkel kapcsolatos elképzeléseit, céljait, s kidolgozzuk, bevezetjük a szükséges rendszereket, meghatározzuk és alkalmazzuk a szükséges stratégiákat és taktikákat hogy jól menő, gyarapodó pályára állítsuk azt. A mi meghatározásunk szerint az számít sikeres üzletnek, amely eredményes, azaz jövedelmező gazdasági vállalkozás, mely a tulajdonos személyes közreműködése nélkül is megáll a lábán.

Egy ActionCOACH fáradhatatlan barátként túl azon, hogy megmutatja az ehhez vezető utat, minden erejével azon lesz, hogy a vállalkozó ne térjen le erről az ösvényről. Miközben tanulásról beszélünk, ezek valódi „edzésprogramok”, amelyek tényleges eredményekhez, újabb csúcsokhoz vezetnek!


Dr Eszik Zoltán
coach, ActionCOACH

http://actioncoach.com/zoltaneszik/
http://zoltaneszik.actioncoach.com
email: zoltaneszik@actioncoach.com
mobil: 20/93-62-642 30/37-39-613
tel./fax: (1)315-00-20

10 olcsó piacszerző megoldás

Kisvállalkozók gyakran gondolnak úgy a marketingre, mint a fogorvosuk meglátogatására – valami, ami kábé hathavonta esedékes.

*

Pedig, - ha a marketing célzott és folyamatos inkább, mint eseti fellobbanás, - az üzlet lényegesen könnyebbé válhat. Ha a potenciális vevők pozitív előfeltevésekkel érkeznek az üzletbe, a vásárlás is nagy valószínűséggel bekövetkezik.

Az alábbi javaslatoknak nincs számot tevő költségvonzata, azon alapulnak, hogy a megfelelő üzeneteket kell eljuttatni a megfelelő személyeknek a megfelelő időpontban. 10 kipróbált megoldás, amelyek erre alapozódnak.

1. Tégy lépéseket annak érdekében, hogy a vevőid kitüntetett helyzetűnek tekinthessék magukat! A fogyasztók hálásak, ha fontosnak érezhetik magukat. Különösen ebben a „futószalagszerű, keressük legjobb árat” kereskedelmi környezetben. Még a mai web alapú üzleti megoldások alkalmazása során is számtalan lehetőség adódik az ügyfélközpontúság hatékony kifejezésére. Egy kézimunkával készült táskákat online rendszerben értékesítő kereskedő egy kis rózsa-formájú illatosítót tesz a megrendelt és szállításra kerülő ékszer, vagy fehérneműtartóba, egy kézzel írt köszönőkártya kíséretében. „Ezek filléres dolgok, de egyedivé teszik a vásárlást” – mondja.

2. Olyan névjegy-kártyát használj, amit a vevők megtartanak! A legtöbb névjegy-kártya már az első üzleti találkozó alatt összegyűrődik, elkallódik. Egy jegyzettömb, - az elérhetőségre vonatkozó információkkal - sokkal tovább kézközelben marad, s emlékeztető funkcióját tartósan kifejti.

3. Ne foglalkozz az apró pénzért vásárlókkal! Ha ez a gondolat mellbevágó, érdemes a javaslat hátterét végiggondolni: hajlamosak vagyunk az értékesítési eredményeket túlértékelni a profitra való koncentrálás helyett! Ha felhagyunk a profitot nem hozó ügyfelek apolgatásával, időt szabadítunk fel a növekedésben érdemi szerepet játszó vevők számára. Többszörösen bizonyított tény, hogy a fogyasztók 20 %-a 150 – 200 %-ban járul hozzá az éves bruttó profithoz. 70 % sztenderd és 10 % csak viszi a pénzt. Érdemes tehát olyan vevőelemzést készíteni, mi a profitabilitás szempontjából is átvilágítja az adatbázisunkat, s ennek figyelembe vételével prémium-fokozatban értékesíthetsz!

4. Építs elektronikus adatbázist és küld régies stílusú leveleket! Sokan megszállotton bíznak az elektronikus hírlevelek erejében – te is kipróbálhatod. Nagyon költséghatékony. De ennél többet is ki lehet belőle hozni, ha alkalmanként hagyományos postai küldeményekkel is felkeresed vevőid és potenciális vásárlóid.

Fontos azonban, hogy olyasmiről írj ebben, amit érdemes elolvasniuk. Lehet ez egy elemezés az aktuális piaci trendekről, a közelmúlt eseményeiről szóló beszámoló, vagy különleges ajánlat; valami, ami megédesíti a következő vásárlást: kedvezmény a visszatérő vevőknek, stb. … a levélnek mindenképp olyan értéket kell hordoznia, ami érdemessé teszi arra, hogy elolvassák. Tükrözze azt az értéket, amit a speciális kínálat hordoz! Eladni csak akkor tudunk, ha szóba állunk a vevőinkkel!

5. Növeld a profitod vásárokon, konferenciákon való részvétellel! Megállító táblát, szórólapot készíteni ma már öt perc alatt lehet, saját web-oldal létrehozása sem ördöngösség.

6. Üzlet – élménnyel és jótékonysággal! Egy rendezvény, egy program mindig módot arra, hogy a nevünk széles körben forogjon és ismertté tegyen bennünket. Arról nem is beszélve, hogy ezek megszervezése elismeréshez vezethet. Legyen szó egy kosárlabda bajnokságról, vagy a gyerekkórház javára szervezett gyűjtésről. A program előkészítése, szervezése, sikeres lebonyolítása ezernyi alkalmat kínál a meglévő klienseinkkel való kapcsolattartásra, és arra, hogy mindezel jó benyomást keltsünk újabb potenciális vásárlóikban.

7. Legyen egyéni „kikötőd”, egy hely, amit érdemes felkeresni. Miért rendez be az IKEA kávézót és éttermet, gyerekjátszót? Hogy kényelmes szabadidős programmá tegye a vásárlást! De ezt az ötletet nem kell csak helyszínekre, épületekre érteni. Egy kattintásos online marketing kampány hihetetlen hatékonysággal képes forgalmat generálni a szolgáltatásod iránt.

Ilyen találkozási pontot jelenthet egy ingyenes tanácsadó szolgálat működtetése, tervezési, befektetési képzési programok szervezése. A vásárlói hűség elismerése ingyenes kiszállítással vagy különböző díjakkal!

8. Légy szakértő az on-line fórumokon! Ez a „például módszer” alkalmazása üzleti környezetben. Csatlakozz aktív vitafórumokhoz, iratkozz fel levelezési listákra, amelyek kapcsolatba hozhatók a tevékenységi területeddel, vagy amelyek népszerűek lehetnek a potenciálisvásárlóid körében. Légy tanácsadó, oldj meg problémákat, javasolj megoldásokat. Ez lehet hogy igényel némi időráfordítást, de az elismerés, meglátod: az eredmény ajánlók és fizető kliensek formájában nem marad el.

9. Udvarolj a médiának! A szerkesztett anyagok referencia-értéke sokkal nagyobb, mint a puszta fizetett hirdetéseké. A helyi újságok, tv-, és rádióállomások, gazdasági újságírók számára híreket, eseményeket kell szállítani! Ehhez legjobb egy fizetett „tollnok” egy olyan sajtós foglalkoztatása, aki arra van kiképezve, hogy megfelelően pozícionálja, „csomagolja” a híreket, információkat.

10. Végezetül, ne hagyd elúszni a vevőidet! Figyelj rá, hogy mivel tudod visszacsalogatni a vevőid. Lényegesen olcsóbb egy már meglévő vevőt „újraaktiválni”, mint egy újat megszerezni! Ha hosszabb ideje eltűnt egy vevőd a láthatárodról, járj utána az okának, hogy miért nem jön vásárolni. Nyomozd ki, ha érte valamilyen sérelem és törekedj a kompenzálására. Egy diszkont erre általában jó szolgálatot tesz.

Ne feledd, kedvesnek lenni fogyasztóinkhoz a legokosabb dolog, ami egyben a legolcsóbb megoldás is!

Joanna L. Krotz nyomán.

Forrás: http://www.microsoft.com/smallbusiness/resources/marketing/customer_service_acquisition/10_low_cost_ways_to_market_your_business.mspx?xid=C0004#bio1

2009. június 20., szombat

Direct Mail 1X1 helyett 4+4=8

A 4 legnagyobb hiba, amit egy hirdető elkövet és 4 betű, amire figyelni kell:
A négy legkirívóbb figyelmetlenség, sőt hiba, ami kidobott pénzzé teszi a célzott levélre (Direct Mail) építő hirdetési kampányra költött forintokat és a F.É.V.A. Modell alkalmazásához tartozó kérdések, amelyekkel meggyőződhetünk egy hirdetésünk várható eredményességéről:

A 4 legnagyobb hiba

1. Főcímnek használni a cégnevet
2. Ne használd a TE vagy Ön és a hasonló jelentésű szavakat a főcímben
3. Nem vált ki érdeklődést. Ez azt jelenti, hogy a főcímnek rá kell vennie az olvasót, hogy tovább olvassa a hirdetést. Olyan design tanácsadót keress, aki át tudja vinni az üzeneted. Az olvasónak váljon szükségessé, hogy az egész levelet elolvassa, hogy megtalálja a választ.
4. Nincs benne felhívás, hogy lépéseket (AKCIÓ!) tegyen a levél hatására.

F.É.V.A.

5. Figyelem: Felkelti a hirdetés a figyelmet?(kifejezetten a főcím)
6. Érdeklődés: Létrehoz érdeklődést a hirdetésed.?
7. Vágy: Ébreszt bármi iránt is vágyat a hirdetésed?
8. Akció: Azonnali lépésre sarkalja a nézőt?
Ha a fenti pontokat végiggondolod, megállapíthatod, hogy vajon a hirdetésed követi-e az alapvető Direkt mail szabályokat.
Természetesen ezeknek a kérdésnek a megválaszolása még nem garantálja a sikert, de minimalizálja a bukás lehetőségét úgy, hogy ad egy objektív képet a marketingedről.

2009. június 19., péntek

Hogyan juthatok a legnagyobb nyereséghez, ha üzleti coach szolgáltatását veszem igénybe?

Az üzleti coach elsősorban (az új gondolatok, megközelítések befogadására való) nyitottságot, döntésképességet – (erőt a szükséges döntések meghozatalára) - , örömre hangoltságot kér a vele dolgozó üzletemberektől. Ez utóbbi épp úgy kihagyhatatlan, mint az előző kettő, hiszen egy üzlet megalkotása miért ne lenne örömteli és kreatív tevékenység?

A legtöbbször előforduló kihívás, amivel a coaching során meg kell küzdeni, a pesszimista, negatív beidegződés, ami sehová se vezet. Alapfeltétel, hogy a kitűzött célokban az üzletembernek és a coachnak egyaránt hinnie kell, csak ebben az esetben lehet együttműködő csapatként a legnagyobb teljesítményt elérni.

A „vonal fölött” zajló „játék” három fontos feltétel felvállalását jelenti: tulajdonosi szemlélet, felelősségvállalás és elszámoltathatóság kell, hogy jellemezze a partnerek kapcsolatát. Ha valami rosszul megy a legegyszerűbb valaki máson elverni a port, szabadkozni, vagy letagadni. Ezek a „vonal alatti” megoldások és csak elmélyítik a problémákat.

Ezek a tipikus „áldozati” attitűd jellemzői. A végzet-beleteljesítő jóslat stíluselemei. A vonal fölötti játék azért sokkal konstruktívabb, mert a tulajdonosi szemlélet, a felelősségvállalás és az elszámoltathatóság a problémák megoldásához visznek közelebb és garanciát jelentenek, hogy ne ismétlődjön meg még egyszer. Ez a „proaktív” megközelítés a „győztesek” jelelemző karaktervonása.

Az egyetlen hiba, nem száz százalékban részvenni a programban! Ha az üzlettulajdonos felismeri, hogy a változtatást önmagán kezdje, minden esély meg lesz ahhoz, hogy a nagyobb nyereségesség a mentori program során kézzelfogható közelségbe kerüljön. Minden alkalmazásra kerülő stratégiából – megfelel elemezéssel – lehet tanulni. De erre nyitottnak és elkötelezettnek kell lennie mind az üzletembernek, mind a coachnak!

A közös munka tipikusan úgy zajlik, hogy a coach és az üzletember egy „magas prioritású” stratégiát választ, melyet ez utóbbi a következő héten bevezet a gyakorlatban, a tapasztalatairól ezután hétről hétre folyamatosan tájékoztatja a coachot, majd közösen értékelik, elemezik az eredményeket. A „csiszolás” fázisában az értékelés megállapításait ültetik át a gyakorlatba, s a bizonyított eredményesség szintjén sorra kerül a folyamat dokumentálása és rendszerbeállítása a cég mindennapi életébe.

A következő lépésre csak azután kerül sor, ha már az üzlettulajdonos biztos jártasságot szerzett az adott módszer alkalmazásában. A bevezetés feletti kontroll a vállalkozó kezében van. S ebben tér el a coaching a szokásos tanácsadói szolgáltatásoktól. A munka meghatározó részét az üzletembereknek kell magukra vállalniuk, hogy a siker is az övéké legyen. Az utat a coach mutatja, de azt annak kell végigjárnia, aki célszalag igazi várományosa: az üzletét fejlesztő tulajdonosnak, a vállalkozónak.